Pielęgnacja tarasu drewnianego - co warto wiedzieć.

27 / 04 / 2020

Pielęgnacja tarasu drewnianego – co warto wiedzieć.

Porządki czyli oczyszczanie po zimie.

Jest wiele dobrych środków chemicznych do oczyszczania tarasu. My polecamy naturalne metody, które stosowane prze nasze babcie -szare mydło – doskonale oczyszcza i zabezpiecza przez pasożytami i grzybami. Dzięki temu drewno starzeje się w naturalny sposób.

Źle konserwowany taras może powodować złuszczanie się powłoki ochronnej.

Szarzenie czyli naturalny proces patynowania.

Pod wpływem czynników atmosferycznych deski drewniane ulegają naturalnemu patynowaniu wierzchniej warstwy. Choć zjawisko to nie powoduje zmian właściwości drewna, to zmienia jego efekt wizualny.

Dlaczego szarzeje?

Niezależnie od gatunku drewna (modrzew syberyjski, świerk skandynawski czy egzotyki), naturalne deski ulegają patynowaniu. To przez zawartość w strukturze drewna ligniny. To jeden z podstawowych składników drewna odpowiadający za zwartość struktury komórek. Nadaje drewnu wytrzymałość na ściskanie i utrzymuje jego sztywność. Lignina po wpływem działania promieni UV ulega ściemnieniu, co ma największy wpływ na szarzenie drewna. Dodatkowo działanie wody i powietrza powodują wypłukiwanie z drewna substancji rozpuszczalnych w wodzie oraz przemiany chemiczne barwników i garbników.

Srebrzystość jest trendy.

Niektórzy projektanci coraz częściej pytają nas o „srebrzyste” deski, co oznacza, że patyna na drewnie staje się modnym akcentem ogródka.

Ochrona tarasu drewnianego przed szarzeniem

Nie wszyscy jednak chcą, by pierwotny kolor tarasu uległ zmianie, zwłaszcza przy egzotycznych gatunkach drewna.

Proces szarzenia drewna trwa zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy. Zatem po roku od zamontowania tarasu drewnianego, możemy spodziewać się znacznych zmian w jego kolorystyce. Aby uchronić taras drewniany przez zmiennymi warunkami klimatycznymi, a przy okazji opóźnić patynowanie powierzchni drewna, warto dwa razy w roku zadbać o zabezpieczenie tarasu drewnianego i nanieść na deski odpowiedni środek.

Barwienie desek tarasowych

Żaden produkt nie da nam stuprocentowej ochrony przez działaniem promieniowania UV i nie unikniemy naturalnego szarzenia się drewna. Sposobem na ograniczenie widoczności patyny jest zastosowanie kryjącego lakieru, oleju, lazury czy bejcy o odcieniu innym niż naturalny (bezbarwny) gwarantuje, że przez długi czas nie będziemy widzieć charakterystycznych szarości.

Barwienie tarasu nie sprawdzi się jednak, gdy zależy nam na pięknych, różnorodnych tonacjach gatunków egzotycznych. Koloryzując taki taras nigdy nie uzyskamy wielobarwności egzotyków.

Usuwanie patyny czyli odszarzanie drewna

A co jeśli drewniane deski tarasowe uległy już zszarzeniu? Istnieje wiele produktów (tzw. odszarzaczy do drewna), które pomogą z tym problemem. Po dokładnym oczyszczeniu tarasu, można przywrócić naturalny odcień drewna, stosunek specjalny środek. Warto podkreślić, że najlepsze i najnowsze produkty do tarasów są całkowicie biodegradowalne, a więc bezpieczne dla środowiska. Po zabiegu odszarzania tarasu, należy ponownie zabezpieczyć go np. olejem.

powrót