Stare drewno czy drewno postarzane - co wybrać?

04 / 05 / 2021

Drewno, szczególnie stare tworzy niepowtarzalny klimat miejsca z duszą. Aranżując przestrzeń z wykorzystaniem drewna zastanawiamy jaki materiał wybrać – naturalne, stare drewno czy drewno postarzane, imitujące działanie minionego czasu.

Oto kilka wskazówek, które warto uwzględnić decydując o wyborze drewna.

Estetyka

Postarzanie drewna to proces, który przechodzi zarówno stare drewno, jak i to młode. Poddawane są skomplikowanej obróbce, która zapewni wyjątkowy wygląd każdemu wnętrzu.

Zmiana kolorystyki drewnato początek imitowania drewnianej starości. Można uzyskać postarzane drewno zabarwione w różnych odcieniach patyny. Można też podkreślić usłojenie – wybielając ciemne obszary albo – odwrotnie – przyciemniając je. Środki chemiczne nakładane w określony sposób sprawiają, że słoje drewna się wybarwiają, a deski zyskują wiekowy, niepowtarzalny wygląd. Potem takie postarzane drewno musi być zaimpregnowane w specjalny sposób.

Drewno poddawane procesowi stylizacji na stare bywa skrobane, obijane, ma wybijane sęki. Jest też specjalnie szlifowane i heblowane - jego struktura w zależności od potrzeb klienta, jest bardziej lub mniej wyżłobiona. Ważne jest to, by postarzane drewno oprócz śladów podniszczenia miało jednocześnie taką gładkość, która zapewni komfort użytkownikom.

Zastosowanie

Deski czy belki postarzane to doskonały materiał do tworzenia konstrukcji, elewacji, sufitów czy mebli. Zachowują one wszystkie swoje właściwości, które pozwalają wykonać solidne konstrukcje służące przez wiele lat. Wyłącznie ręczne wyżłabianie słojów, olejowanie lub impregnowanie i wzmocnienie drewna powoduje, że dzięki temu wygląda ono jakby było nadgryzione przez ząb czasu.

Tego typu materiały rustykalne  - belki wewnętrzne, belki konstrukcyjne czy deski elewacyjne wykonywane przez nas mogą tworzyć nie tylko magiczne wnętrza, ale także znajdują zastosowanie na zewnątrz pomieszczeń. Stworzony w ten sposób przydomowy taras lub ogrodowa altana bez wątpienia będą  cieszyły oko mimo przemijających pór.

Bezpieczeństwo i trwałość

Przy wykorzystaniu starego drewna, pojawia się jednak ryzyko, że materiał naturalnie stary będzie zniszczony, a konstrukcja wzniesiona na jego bazie niebezpieczna. Belki mogą być w środku podpróchniałe i mogą stwarzać zagrożenie dla osób przebywających w pomieszczeniu. Ryzyko to wyeliminujemy przy zastosowaniu postarzanego drewna, zachowując  pełną użyteczność i funkcjonalność, podkreślając jednocześnie unikatowy charakter wnętrza.

Dodatkowym atutem dla postarzanego drewna jest cena, dużo atrakcyjniejsza od starego drewna. Drewno stylizowane przez nas to zwykle sosna i modrzew. 

Wymiary od 8 do 18 cm szerokości. Długość do 7 m.

Ceny od 59 zł / mkw.

Zapraszamy do współpracy.

 


 

powrót